Na starych cmentarzach możemy spotkać dużo grobów wykonanych z piaskowca, jednak obecnie surowiec ten wyparły takie materiały jak: lastrico, granit oraz marmur. W niniejszym artykule, postaram się przybliżyć Państwu temat czyszczenia oraz impregnacji wspomnianych materiałów.
Mycie grobów z lastrico i piaskowca.
Piaskowiec jest skałą osadową, bardzo zwięzłą. Krótko rzecz ujmując jest naturalnym surowcem, w przeciwieństwie do lastrica, które jest betonem wykonanym przez człowieka poprzez wymieszanie cementu, wody oraz grysu.
Mimo różnic pomiędzy lastrico, a piaskowcem ich czyszczenie oraz impregnacja mają dużo wspólnego. Łączy je bowiem bardzo duża chłonność, która sprawia, że obydwa te surowce należy czyścić na sucho.
Jeśli chodzi o piaskowiec jest to rzecz nadrzędna, ponieważ mech, który rozprzestrzenia się na im błyskawicznie, po zamoczeniu zostawi tylko zielone ślady, które już tylko kamieniarz będzie w stanie usunąć. Kamień ten polecam czyścić za pomocą gumowej szczotki, a małe zabrudzenia z łatwością można usunąć zwykłą gumką do ścierania ołówka.
Lastrico natomiast można dopieścić na mokro, za pomocą zwykłego płynu do naczyń i twardej gąbki. Polecam jednak uprzednie suche czyszczenie przy użyciu szczotki, ponieważ, i tu znowu wspólna cecha, rozmoczony mech zostawi jeszcze gorsze plamy, które znacznie wydłużą czas czyszczenia nagrobka. Plama powstała po zamoczeniu mchu będzie musiała wyschnąć, co potrwa nie krócej niż 2godzin, po czym należy ją wyczyścić właśnie na sucho.
Impregnacja grobów z lastrico i piaskowca.
O ile czyszczenie wyżej wymienionych materiałów może się wydawać sprawą mało skomplikowaną, o tyle ich impregnacja nie jest już tak prosta. W tej kwestii zdania są bardzo podzielone. Wielu kamieniarzy odradza impregnację lastrico różnego rodzaju pastami, które są powszechnie dostępne na rynku. Jest to spowodowane tym, że każda ze wspomnianych past zawiera wosk, który ma za zadanie nabłyszczać płytę nagrobka. Efekt nabłyszczenia jest niestety krótkotrwały, z powodu warunków klimatycznych panujących w naszym kraju. Również metoda nakładania owych past pozostawia wiele do życzenia. Niestety nakładanie ich za pomocą szmatek a następnie polerowanie nagrobka, stwarza ryzyko nierównomiernego rozprowadzenia impregnatu, co skutkuje ciemnymi plamami w miejscach, gdzie za grubo go nałożyliśmy bądź źle wypolerowaliśmy płytę, co niestety jest bardzo prawdopodobne zważywszy na porowatość lastrica.
Dbanie o groby z granitu i marmuru.
Zarówno granit jak i marmur są materiałami naturalnymi. Granit jest głębinową kwaśną skałą o budowie jawnokrystalicznej, w której skład wchodzą: kwarc, skaleń potasowy, plagioklaz oraz biotyt. Jego twardość pozwala na mocne polerowanie, dzięki czemu nie ma, jak w przypadku lastrico tzw. porów. Jednak ta cech granitu, pomaga kamieniarzom na oszustwa, ponieważ wykorzystując niewiedzę swoich klientów, sprzedają go jako marmur, który jest o wiele droższy. Marmur jest z kolei skałą metamorficzną, co oznacza że powstaje z przeobrażenia wapieni lub dolomitów.
Zarówno marmur jak i granit można czyścić na mokro. Mycie grobów wykonanych z tych kamieni jest bardzo proste. Najlepszym środkiem czyszczącym jest płyn do mycia naczyń oraz gąbka, natomiast środek nabłyszczający to roztwór wody z octem.
Impregnacja grobów z granitu i marmuru.
Impregnacja jest wręcz odradzana, ponieważ dzięki temu, iż są naturalnymi surowcami sprawia, że są bardzo wytrzymałe na wszelkiego rodzaju zjawiska atmosferyczne. Używanie past impregnujących może zniszczyć powierzchnię płyt nagrobkowych wykonanych z marmuru czy granitu i podobnie jak w przypadku lastrico zostaną ciemne plamy oraz rozmazane ślady na płycie nagrobka.